Samsung Galaxy A8 + SM-A730F / DS
Detaljeret information

9.2 / 10
bedømmelse
Specifikationer for Samsung Galaxy A8 + SM-A730F / DS
| Generelle egenskaber | |
|---|---|
| typen | smartphone |
| Operativsystem | Android |
| Kropstype | klassisk |
| SAR niveau | 0.32 |
| SIM-kort type | nano SIM |
| Antallet af SIM-kort | 2 |
| Funktionsmåde for flere SIM-kort | alternativ |
| vægt | 191 g |
| Dimensioner (WxHxT) | 75,7x159,9x8,3 mm |
| udstilling | |
| Skærmtype | farve AMOLED, 16,78 millioner farver, touch |
| Type berøringsskærm | multitouch, kapacitive |
| diagonal | 6 tommer. |
| Billedstørrelse | 2220x1080 |
| Antal pixels per inch (PPI) | 411 |
| Aspect ratio | 18.5:9 |
| Automatisk skærmrotation | der er |
| Multimediefunktioner | |
| Bagkamera | 16 MP |
| Foto flash | baglygte |
| Funktioner bagtil kamera | autofokus |
| Bageste kameraåbning | F / 1.7 |
| Videooptagelse | der er |
| Maks. videoopløsning | 1920x1080 |
| Maks. video frame rate | 30 billeder / s |
| Front kamera | der er 16 millioner pixel. |
| lyd | MP3, AAC, WAV, WMA |
| Hovedtelefonstik | 3,5 mm |
| link | |
| standard | GSM 900/1800/1900, 3G, 4G LTE |
| grænseflader | Wi-Fi 802.11ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, USB, ANT +, NFC |
| Satellitnavigation | GPS / GLONASS / BeiDou |
| Hukommelse og processor | |
| Antallet af processorkerner | 8 |
| Indbygget hukommelse | 32 GB |
| Mængden af tilgængelig brugerhukommelse | 22.70 GB |
| RAM-størrelse | 4 GB |
| Hukommelseskortspalte | der er op til 256 GB |
| mad | |
| Batterikapacitet | 3500 mAh |
| batteri | aftagelig |
| Taletid | 23 timer |
| Tid til at lytte til musik | 50 timer |
| Type opladerkontakt | USB Type-C |
| Andre funktioner | |
| ledelse | stemmeopkald, talestyring |
| Flytilstand | der er |
| sensorer | lys, tilnærmelse, Hall, gyroskop, barometer, fingeraftryk læsning |
| lommelygte | der er |
| Yderligere oplysninger | |
| Egenskaber | dobbelt front kamera - 16,0 MP + 8,0 MP |
| Meddelelsesdato | 2017-12-19 |
Samsung Galaxy A8 + SM-A730F / DS er valgt i bedømmelse:

12 bedste samsung smartphones
