Seagate ST1000DX002
Detaljeret information

9.0 / 10
bedømmelse
Seagate ST1000DX002 Specifikationer
| Generelle egenskaber | |
|---|---|
| typen | hybrid (SSD + HDD) |
| spil | der er |
| Støtte til 4 KB sektorer | der er |
| Type flashhukommelse | MLC |
| tid | til skrivebordet |
| Formfaktor | 3.5" |
| Køreegenskaber | |
| volumen | 1000 GB |
| Læs hastighed | 156 MB / s |
| Bufferhukommelse | 64 MB |
| Flash-hukommelsesstørrelse | 8 GB |
| Antal hoveder | 2 |
| Antal plader | 1 |
| grænseflade | |
| tilslutning | SATA 6Gbit / s |
| Ekstern dataoverførselshastighed | 600 MB / s |
| NCQ support | der er |
| Temporale egenskaber | |
| Gennemsnitlig adgangstid, læs | 8,5 ms |
| Gennemsnitlig adgangstid, rekord | 8,5 ms |
| Mekanik / Pålidelighed | |
| Maksimal arbejdstemperatur | 60 ° C |
| derudover | |
| Strømforbrug | 5,90 W |
| Dimensioner (W × H × D) | 101,6x19,87x146,99 mm |
| vægt | 400 g |
Seagate ST1000DX002 er valgt til bedømmelse:

Top 10 harddiske
