Safir Pulse Radeon RX 550
Detaljeret information

9.4 / 10
bedømmelse
Sapphire Pulse Radeon RX 550 Specifikationer
| Generelle egenskaber | |
|---|---|
| Type videokort | spil |
| Grafikprocessor | AMD Radeon RX 550 |
| Producentkode | 11268-03 |
| grænseflade | PCI-E 8x 3.0 |
| GPU kode navn | Polaris 12 |
| Teknisk proces | 14 nm |
| Antal understøttede skærme | 3 |
| Maksimal opløsning | 7680x4320 |
| Tekniske specifikationer | |
| GPU frekvens | 1206 MHz |
| Videohukommelseskapacitet | 2048 MB |
| Type videohukommelse | GDDR5 |
| Videohukommelsesfrekvens | 7000 MHz |
| Video bus bredde | 128 bit |
| SLI / CrossFire support | der er |
| tilslutning | |
| stik | DVI-D, understøtter HDCP, HDMI, DisplayPort |
| HDMI-version | 2.0b |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Math blok | |
| Antallet af universelle processorer | 512 |
| Shader version | 5.0 |
| Antallet tekstur enheder | 32 |
| Antal rasterblokke | 16 |
| Maksimal grad af anisotrop filtrering | 16x |
| Standardsupport | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Yderligere funktioner | |
| Vulkan support | der er |
| OpenCL version | 2.0 |
| AMD APP Support (ATI Stream) | der er |
| Anbefalet strømforsyning | 400 watt |
| TDP | 50 W |
| Kølesystem design | skik |
| Antal fans | 1 |
| Dimensioner (WxHxT) | 158x112x28 mm |
| Antal pladser optaget | 2 |
Sapphire Pulse Radeon RX 550 er valgt til bedømmelse:

Top 15 videokort
