Sky-Watcher BK 15012EQ6 SynScan GOTO
Detaljeret information

10 / 10
bedømmelse
Sky-Watcher BK 15012EQ6 SynScan GOTO-funktioner
| Optiske egenskaber | |
|---|---|
| typen | refraktor |
| Optisk layout | Achromat |
| Objektivdiameter | 150 mm |
| Lensens brændvidde | 1200 mm |
| Relativt hul | 1:8 |
| opløsning | 0,8 ang. sekunder |
| Permeabilitet (stjernens størrelse) | 13.6 |
| Nyttig stigning | 28x-300x |
| Antireflekterende belægning | fuldt lagdelt |
| Antal okularer inkluderet | 2 |
| Min. forstørrelse med okular kit | 48x |
| Maks. forstørrelse med okular kit | 120x |
| installation | |
| installation | gulv stående |
| Stativ højde | 700-1210 mm |
| Stativmateriale | stål |
| montering | ækvatorial (EQ6) |
| Automatisk vejledning | der er |
| Sporingsmekanisme | der er |
| finder | optisk (9x50) |
| derudover | |
| Rørlængde | 120 mm |
| Rørdiameter | 955 mm |
| Komplet sæt | okularer Plössl 10 mm, Plössl 25 mm; 9x50 optisk finder; fokuser 2 "; 90 ° diagonalt spejl; adapter 2" - 1,25 "; stativ |
Sky-Watcher BK 15012EQ6 SynScan GOTO er valgt til bedømmelsen:
Top 10 teleskoper
