Sky-Watcher BK MAK102 AZ
Detaljeret information

9.2 / 10
bedømmelse
Sky-Watcher BK MAK102 AZ Features
| Optiske egenskaber | |
|---|---|
| typen | spejl objektiv |
| Optisk layout | Maksutov-Cassegrain |
| Objektivdiameter | 102 mm |
| Lensens brændvidde | 1300 mm |
| Relativt hul | 1:12.7 |
| Permeabilitet (stjernens størrelse) | 12.8 |
| Nyttig stigning | 17x-204x |
| Antal okularer inkluderet | 2 |
| Øjenstykkets diameter | 1,25 tommer. |
| Min. forstørrelse med okular kit | 52x |
| Maks. forstørrelse med okular kit | 130 X |
| installation | |
| installation | gulv stående |
| Stativ højde | 630-1150 mm |
| Stativmateriale | stål |
| montering | azimut |
| Automatisk vejledning | der er |
| Sporingsmekanisme | der er |
| finder | optisk (6x30) |
| derudover | |
| Komplet sæt | Super 25 mm okularer, Super 10 mm |
| Yderligere oplysninger | pegerhastigheder: 1x, 2x, 16x, 32x, 64x, 128x, 400x, 500x, 600x, 800x; positioneringsnøjagtighed: 10 vinkel minutter |
Sky-Watcher BK MAK102 AZ udvalgt til bedømmelse:
Top 10 teleskoper
