Sky-Watcher BK P2001 HEQ5 SynScan GOTO
Detaljeret information

9.8 / 10
bedømmelse
Sky-Watcher BK P2001 HEQ5 SynScan GOTO-funktioner
| Optiske egenskaber | |
|---|---|
| typen | reflektor |
| Optisk layout | Newton |
| Objektivdiameter | 200 mm |
| Lensens brændvidde | 1000 mm |
| Relativt hul | 1:5 |
| Permeabilitet (stjernens størrelse) | 14.2 |
| Nyttig stigning | 33x-400x |
| Antal okularer inkluderet | 2 |
| Min. forstørrelse med okular kit | 40x |
| Maks. forstørrelse med okular kit | 100x |
| installation | |
| installation | gulv stående |
| Stativ højde | 970-1215 mm |
| Stativmateriale | stål |
| montering | Ækvatorial (HEQ5) |
| Automatisk vejledning | der er |
| Sporingsmekanisme | der er |
| finder | optisk (8x50) |
| derudover | |
| vægt | 47,8 kg |
| Komplet sæt | Super 10 mm okular, Super 25 mm |
Sky-Watcher BK P2001 HEQ5 SynScan GOTO er valgt til bedømmelse:
Top 10 teleskoper
