Sky-Watcher SolarQuest
Detaljeret information

9.5 / 10
bedømmelse
Sky-Watcher SolarQuest Funktioner
| Optiske egenskaber | |
|---|---|
| typen | kromosfærisk (sol) |
| Objektivdiameter | 70 mm |
| Lensens brændvidde | 500 mm |
| Relativt hul | 1:7.1 |
| Nyttig stigning | 12x-140x |
| Antal okularer inkluderet | 2 |
| Øjenstykkets diameter | 1,25 tommer. |
| Min. forstørrelse med okular kit | 25x |
| Maks. forstørrelse med okular kit | 50x |
| installation | |
| installation | gulv stående |
| Stativmateriale | aluminium |
| montering | azimut |
| Automatisk vejledning | der er |
| finder | mangler |
| derudover | |
| vægt | 8,1 kg |
| Komplet sæt | teleskop optisk rør med forudinstalleret solfilter SolarQuest mount med HelioFind Solar positioneringssystem; stativ; okularer 10 mm, 20 mm; 90 ° diagonalt spejl; tilbehørbakke |
| Yderligere oplysninger | indbygget GPS-modtager |
Sky-Watcher SolarQuest udvalgt i bedømmelse:
Top 10 teleskoper
