Sony Cyber-shot DSC-RX10M4
Detaljeret information

9.8 / 10
bedømmelse
Sony Cyber-shot DSC-RX10M4 Specifikationer
| kamera | |
|---|---|
| Kamera type | kompakt |
| objektiv | |
| Brændvidde (35 mm ækvivalent) | 24 - 600 mm |
| Optisk zoom | 25x |
| membran | F2.4 - F4 |
| Evne til at installere udskiftelige dyser | der er |
| Objektivnavn | Zeiss Vario-Sonnar T |
| Antallet af optiske elementer | 18 |
| Antallet af grupper af optiske elementer | 13 |
| Egenskaber | asfæriske linser, lavdispergerede linser |
| matrix | |
| Samlet antal pixels | 21 millioner |
| Effektive pixels | 20,1 millioner |
| størrelse | 1 "(13,2 x 8,8 mm) |
| Afgrødefaktor | 2.72 |
| Maksimal opløsning | 5472 x 3648 |
| Matrix type | CMOS |
| følsomhed | 100 - 3200 ISO, Auto ISO |
| Udvidet ISO | ISO100, ISO6400, ISO12800, ISO25600 |
| funktionalitet | |
| Hvidbalance | automatisk, manuel installation, fra listen, bracketing |
| blitz | indbygget, undertrykkelse af røde øjne effekt, sko, bracketing |
| Billedstabilisator (stadig fotografering) | optisk bevægelseselement i linsen |
| Optagelsestilstande | |
| Makrofotografering | der er |
| Optagelseshastighed | 24 fps |
| timeren | der er |
| Timer tid | 2, 5, 10 s |
| Billedforhold (stadig fotografering) | 4:3, 3:2, 1:1, 16:9 |
| Søger og LCD-skærm | |
| søgeren | elektronisk |
| Brug skærmen som søger | der er |
| Søgerfelt | 100% |
| Antallet af søgerpixel | 2359296 |
| LCD-skærm | 1440000 point, 3 inches |
| LCD-skærmtype | drej, rør |
| Andet skærmbillede | der er |
| eksponering | |
| uddrag | 30 - 1/32000 s |
| Manuel indstilling af lukkertid og blænde | der er |
| Automatisk eksponeringsbehandling | lukkerprioritet, blændeprioritet |
| Eksponeringskorrektion | +/- 3 EV i 1/3 trin |
| Eksponeringsmåling | multizone, centreret vægt, punkt |
| Eksponering bracketing | der er |
| fokus | |
| Autofokus type | hybrid |
| Autofokus baggrundsbelysning | der er |
| Manuel fokus | der er |
| Ansigtsfokusering | der er |
| Optagelsesafstand | 0,03 m |
| Hukommelse og grænseflader | |
| Type hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC, Memory Stick, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick PRO-HG Duo |
| Billedformater | JPEG (3 komprimerede niveauer), RAW |
| Optagelsestilstand RAW + JPEG | der er |
| grænseflader | USB 2.0 med opladningsstøtte, mikrofonindgang, lyd, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, stik til fjernbetjening |
| mad | |
| Batteriformat | din egen |
| Antal batterier | 1 |
| Batterikapacitet | 370 billeder |
| Video- og lydoptagelse | |
| Videooptagelse | der er |
| Videooptagelsesformat | AVCHD, MP4 |
| Video codecs | AVC / H.264, MPEG4 |
| Maksimal video frame rate | 1000 rammer / s |
| Maksimal billedhastighed, når du optager HD-video | 25/30 billeder / s med en opløsning på 1280x720, 120 rammer / s med en opløsning på 1920x1080, 25/30 billeder / s med en opløsning på 3840x2160 |
| Lydoptagelse | der er |
| Andre funktioner og funktioner | |
| Digital zoom | 4x |
| Yderligere funktioner | stativmontering, fjernbetjening, computerstyring, HDR-optagelse |
| Komplet sæt | genopladeligt batteri, vekselstrømsadapter, micro USB-kabel, skulderstrop, objektivdæksel, varmt skohætte, linseklud, klud til øjet, brugervejledning |
| Dimensioner og vægt | |
| størrelse | 133x94x127 mm |
| vægt | 1050 g uden batterier 1095 g med batterier |
Sony Cyber-shot DSC-RX10M4 er valgt i bedømmelse:

12 bedste Kompakte digitale kameraer til ikke-standardiserede elskere
